System
powietrzno-spalinowy EWKX

Opis i budowa

Przeznaczony jest do odprowadzania spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania oraz małych kotłów kondensacyjnych. Kotły te stosowane są w sytuacji, gdy nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu wentylatora zasysającego powietrze z zewnątrz, funkcjonowanie palnika jest niezależne od wentylacji pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł.

System EWKX zbudowany jest z dwóch współśrodkowych przewodów. Wewnętrzym szczelnym przewodem odprowadzane są spaliny, natomiast zewnętrzym zasysane powietrze do spalania. W układzie takim powietrze zasysane z zewnątrz jest dodatkowo ogrzewane przez spaliny dzięki czemu podwyższa się sprawoność kotła.

Elementy systemu wykonane są z wysokiej jakości stali o gładkiej powierzchi (przewód zewnętrzny - stal nierdzewna 1.4301 wg DIN, przewód wewnętrzny - stal kwasoodporna 1.4404 wg DIN). Spoiny wszystkich elementów wykonane techniką plazmową w osłonie gazowej zapeniają ich wieloletnią żywotność.

Elementy łączone są ze sobą kielichowo z jednoczesnym zapewnieniem niezbędnej szczelności poprzez wewnętrzną uszczelkę silikonową (maks. temp. spalin 200° C).

rys. 1a
Układ współosiowy
wewnątrz kanału kominowego

rys. 1a Układ współosiowy wewnątrz kanału kominowego

rys. 1b
Układ współosiowy
na zewnątrz budynku

rys. 1b Układ współosiowy na zewnątrz budynku

System powietrzno-spalinowy może funkcjonować na dwa sposoby:

  • jako układ współosiowy (koncentryczny) realizowany w przypadku gdy do dyspozycji jest kanał kominowy o odpowiednio dużym przekroju lub też poza kanałem kominowym, wewnątrz lub na zewnątrz budynku (rys. 1a, 1b, 1c).
  • jako układ niezależny realizowany gdy do dyspozycji jest kanał kominowy o mniejszym przekroju (zasysanie i wyrzut spalin odbywa się niezależnymi przewodami - elementy systemu EWKJ i EWKK (rys. 2).

rys. 1c
Układ współosiowy
wewnątrz budynku

rys. 1c Układ współosiowy wewnątrz budynku

rys. 2
Układ niezależny

rys. 2 Układ niezależny

System powietrzno-spalinowy EWKX może funkcjonować w układzie kaskadowym (do instalacji może być podłączonych kilka urządzeń). Ich ilość zależy od takich parametrów jak: moc kotła, ilość i temp. spalin, średnica przewodów spalinowych i powietrznych, wysokości czynnej komina oraz przekroju przewodów spalinowych między kotłem i kominem.